113th New York Volunteer Infantry
Afterward
7th New York Heavy Artillery Regiment
Civil War

    

  

Members
of the
7th New York Heavy Artillery
who were Killed in Battle
who died of wounds received in battle
and who died in Southern Prisons
in 1864 and 1865,
with brief outline of its active service.


The 7th New York Heavy Artillery Regiment was formed in the 13th Senatorial District in obedience to General Order No. 52, Headquarters State of New York, July 7th, 1862.  Mustered into United States service August 18th, 1862.   Left Albany 6 p.m. August 19th, 1862.  Arrived in Washington, D. C., August 21st, and immediately placed in the defences of that city north of the Potomac.  Left Washington May 15th, 1864 and joined the Army of the Potomac near Spottsylvania C. H., Va., on the night of the 17th.  On the 19th fought its first battle at Spottsylvania, on the Po River, defending the Army trains from capture.  Lost 13 killed, 62 wounded and 9 missing.  Moving with the Second Corps, through Guiney's Station and Bowling Green, it reached the North Anna and was engaged on the 23rd, losing 4 killed, 24 wounded and 4 missing; passed through Chesterfield, crossed the Pamunkey River  at Newcastle and reached Totopotomy Creek.  On the 29th charged the enemy's works, carried them, losing 24 killed, 71 wounded and 12 missing.  At Cold Harbor, June 3rd, carried the first line of works, captured a Battle Flag, 300 prisoners and several guns.  Loss 76 killed, 248 wounded, 116 missing; most of the missing being killed inside enemy's works.

  Leaving Cold Harbor, the Regiment crossed the Chickahominy at Long Bridge, thence to James River, crossed at Windmill Point, reaching Petersburg on the night of the 15th.  Made a charge on the evening of the 16th, losing 35 killed, 105 wounded and 304 taken prisoners.  The Regiment remained on duty near Petersburg during the Fall and Winter of 1864.  It participated in the expedition of Deep Bottom July 27th and Aug. 22nd, from which place it had just returned when it was ordered on to the Weldon Railroad to destroy it, which was done for several miles.

  It was also in the fight at Reams Station, where it lost 7 killed, 12 wounded and 83 missing; total 102.  This was its last fight.  When the Regiment joined the Army of the Potomac on the 19th of May it had, fit for duty, 66 officers and 1774.  On the 28th of Aug. it had 6 officers and 168 men fit for duty.  Feb. 22nd, 1865, it was ordered to Baltimore, where it remained until mustered out un June and August 1865.

1864 Recapitulation.
May 19th,  fit for duty:  66 officers, 1774 men.
Aug. 28th, fit for duty:   6 officers,     168 men.

Loss:  60 officers, 1606 men.

Extract.

Headquarters Army of the Potomac,
March 7th, 1865.

General Orders,
No. 10

Names and Battles to be placed on the colors of the 7th New York Regiment Heavy Artillery:
Spottsylvania, Thursday, May 19th, 1864 (Sometimes called Battle of Po River.)
North Anna, Monday, May 23rd, 1864.
Totopotomy, Sunday, May 29th, 1864. 
Cold Harbor, Friday, June 3rd to 12th, 1864.
Petersburg, Thursday June 16th, 1864 to Feb. 22nd, 1865.
Strawberry Plains, Wednesday, July 17th, 1864.
Deep Bottom, Monday, August 22nd, 1864.
Reams Station, Thursday, August 25th, 1864.

By Command of Major Gen. Geo. G. Meade.
  (Signed.)  Geo D. Ruggles, Asst. Adjt. General.

Mustered out, Friday, June 16 and August, 1865. 

   

Killed in Battle

George Adams Henry H. Allen Wm. L. Ames
Philip L. Amidon John Anderson Peter Back
Willard Bailey Lucius E. Ball Sherwood Ball
Terrance Begley Oscar Bigelow Charles B. Bogardus
John Boyden John Breman George N. Brown
John H. Cannell Thomas Carey Richard Champenous
Charles Chitsey James Clark Erskine Clow
Joseph Coe Simon P. Cole Timothy Cook
Edward Cooper Stephen H. Cornwall David H. Crawford
Hiram Crego Robert N. Curtis John Dan
Simon O'Day William Dennison Dwight Dewey
James Dolan Charles Duryee Martin P. Dykeman
Hugh Earley Thomas Easthaus Charles E. Edgerton
Jacob Englam Stephen Enos Josiah E. Farthing
Isaac C. Finch John Findley Franklin Finger
Henry C. Finnegan Wm. H. Fitzpatrick Amos Frank
Henry Fryer Peter Funk Elias Garrison
Henry A. Giles Wm. P. Hagadorn Michael J. Hanley
James Herring Frederick Hoecacker Frederick Hofmaster
George W. Hoyt Anthony Hulsapple George W. Isham
John W. Jackson Orville Jeffords William Kane
Thomas Kearnes Jacob Kiefer John Korbbee
August Kiehm Jefferson Kinsler John Kruger
Joseph Labrake William Laurenaux Thomas Layman
John Leonard Henry C. Leslie Thomas Lyons
John A. Mackey James McCormick Leonard McCrossen
Edward McDermott Edward McDole Allen McKinney
Jospeh McLear Abram Morrison Thomas B. Nicholas
Alanson Olmstead Michael O'Rourke William E. Orr
John Quinn John T. Rauland Jeremiah H. Reed
Alexander D. Rice William Roberts James Rowe
George Sanders Charles Schoonmaker Thomas Scott
William C. Scott Peter See Henry Sems
Charles H. Seward Thomas Sexton Martin Shepard
John J. Shook Charles Sillibant Levi Simmons
Samuel W. Skelton Jacob H. Slater Robert M. Smith
George Stacey William Steele William Stoddard
George Striker Benjamin Terwilliger Edward Tingeon
Henry M. Tracy Daniel L. Tuthill Jacob Van Wagner
John H. Van Wormer Fabien Vinet Arthur S. Waterman
Edmund B. Wilder Nicholas Williams John Wright
  Chester Zimmer  

Total 104

  

Died In Southern Prisons

Martin Ackerman, Andersonville, Ga.
Giles Adams, Salisbury, N. C.
William Adams, Andersonville, Ga.
Joseph Albion, Millen, Ga.
Charles Allman, Andersonville, Ga.
Rodolphus B. Arnold, Andersonville, Ga.
Edward Atkinson, Salisbury, N. C.
Oliver Austin, Andersonville, Ga.
Jacob Baker, Andersonville, Ga.
John W. Baker, Richmond, Va.
Jacob Barth, Richmond, Va.
Wm. N. Bates, Andersonville, Ga.
Martin Bird, Andersonville, Ga.
Patrick Bird, Andersonville, Ga.
C. M. C. Bishop, Andersonville, Ga.
Thomas Blair, Andersonville, Ga.
Lovell Blood, Andersonville, Ga.
  Note:  Lovell Blood from Gloversville, buried in Gloversville, Prospect Hill Cemetery, Section 8.    His brother William Blood also served in same regiment, buried in same cemetery, same section.
David Bodles, Andersonville, Ga.
George Bouton, Salisbury, N. C.
John F. Bowie, Andersonville, Ga.
David A. Bradford, Andersonville, Ga.
George Brightmyer, Andersonville, Ga.
William Brooks, Savannah, Ga.
Allen J. Brower, Millen, Ga.
Levi W. Brown, Andersonville, Ga.
Joseph M. Bunday, Andersonville, Ga.
Charles Burch, Andersonville, Ga.
John Butler, Andersonville, Ga.
Daniel Caesar, Andersonville, Ga.
Adam Campbell, Salisbury, N. C.
Daniel I. Carey, Salisbury, N. C.
Frank Carpenter, Andersonville, Ga.
George Carpenter, Andersonville, Ga.
Edward Carter, Andersonville, Ga.
Wm. C. Chapman, Millen, Ga.
James Coleman, Salisbury, N. C.
Roswell B. Corliss, Andersonville, Ga.
John B. Craft, Millen, Ga.
George F. Crounse, Florence, S. C.
Andrew J. Damon, Andersonville, Ga.
John DeGroat, Andersonville, Ga.
Martin Dott, Salisbury, N. C.
John Downey, Florence, S. C.
Michael Doyle, Andersonville, Ga.
Levi Dull, Andersonville, Ga.
Dennis Dwyer, Andersonville, Ga.
Stephen Dwyer, Andersonville, Ga.
John W. Dyer, Andersonville, Ga.
Henry Ellis, Salisbury, N. C.
James V. Elliston, Andersonville, Ga.
John Engle, Andersonville, Ga.
Thomas J. Farquher, Wilmington, N. C.
Andrew Finley, Andersonville, Ga.
Lester N. Finch, Andersonville, Ga.
Henry Folder, Andersonville, Ga.
Patrick Ford, Salisbury, N. C.
Charles S. Foster, Salisbury, N. C.
Patrick Fowler, Salisbury, N. C.
Solomon Gannon, Jr., Andersonville, Ga.
John Gurness, Andersonville, Ga.
Harry Glass, Richmond, Va.
Lyman Gregory, Andersonville, Ga.
John W. Griffin, Richmond, Va.
Elijah B. Grover, Andersonville, Ga.
Hugh Hammill, Andersonville, Ga.
James Hannigan, Millen, Ga.
John Hart, Andersonville, Ga.
Peter Hendrickson, Richmond, Va.
John Hennessy, Andersonville, Ga.
Augustus B. Hoag, Charleston, S. C.
Hiram Hoffman, Andersonville, Ga.
Edmund Holmes, Andersonville, Ga.
Erastus H. Holmes, Columbia, S. C.
James Holmes, Andersonville, Ga.
Conrad Huba, Andersonville, Ga.
Jonathan Huckvale, Andersonville, Ga.
Abner Hunderford, Millen, Ga.
Allen B. Hyat, Florence, S. C.
Joseph H. Hyer, Salisbury, N. C.
Philip Jenkins, Andersonville, Ga.
Albert Johnson, Andersonville, Ga.
Barney Jordan, Andersonville, Ga.
George J. Jupp, Andersonville, Ga.
Frederick W. Kaiser, Wilmington, N. C.
George Kay, Andersonville, Ga.
William Keehan, Place Not Stated
Samuel Kemble, Andersonville, Ga.
James Kennedy, Richmond, Va.
Joseph Lamery, Andersonville, Ga.
Charles Landers, Andersonville, Ga.
Michael Lang, Shot, Florence, S. C.
George W. Laraway, Andersonville, Ga.
Davis Law, Andersonville, Ga.
James Ledridge, Millen, Ga.
Alfred Ledwitch, Andersonville, Ga.
Peter Lee, Andersonville, Ga.
Charles H. Leonard, Andersonville, Ga.
Albert Lembrick, Andersonville, Ga.
Charles Liebel, Andersonville, Ga.
John Limback, Andersonville, Ga.
John B. Locke, Andersonville, Ga.
Marquis D. Lockwood, Andersonville, Ga.
Rufus E. Lonas, Andersonville, Ga.
William Longale, Andersonville, Ga.
R. Loomis, Andersonville, Ga.
Henry P. Lapham, Andersonville, Ga.
Francis Louis, Andersonville, Ga.
Charles Maguire, Petersburg, Va.
Michael Mangum, Andersonville, Ga.
Hugh M. McCourt, Andersonville, Ga.
Benjamin McCraken, Andersonville, Ga.
Patrick McEneany, Andersonville, Ga.
Henry McLean, Andersonville, Ga.
Stepehen McNamara, Not stated
William McNamara, Andersonville, Ga.
Orville Merrihue, Millen Ga.
Paul Messner, Florence, S. C.
George Miller, Andersonville, Ga.
James Moffatt, Andersonville, Ga.
George H. Montrose, Andersonville, Ga.
John Mooney, Richmond, Va.
James H. Morgan, Andersonville, Ga.
Edmund Morris, Andersonville, Ga.
John A. Morris, Andersonville, Ga.
Robert H. Morris, Florence, S. C.
Edgar S. Moss, Charleston, N. C.
William S. Moss, Andersonville, Ga.
Charles Mullen, Andersonville, Ga.
John Nelson, Andersonville, Ga.
Frank Netherton, Andersonville, Ga.
Alexander Nicholas, Place not stated
Eugene Nicholas, Andersonville, Ga.
William O'Brien, Salisbury, N. C.
James O'Meara, Andersonville, Ga.
William Osborn, Andersonville, Ga.
James Parker, Andersonville, Ga.
Henry D. Plant, Salisbury, N. C.
George Powell, Andersonville, Ga.
Charles Price, Salisbury, N. C.
Isaac L. Purdy, Andersonville, Ga.
Paul Anay, Millen, Ga.
Simeon E. Reynolds, Andersonville, Ga.
John Rider, Lynchburg, Va.
Amos Rogers, Andersonville, Ga.
George A. Root, Andersonville, Ga.
Franklin C. Russell, Salisbury, N. C.
John Ryerson, Andersonville, Ga.
John Sam, Richmond, Va.
John Scahill, Andersonville, Ga.
Adam Schmidt, Andersonville, Ga.
Joseph Schofield, Andersonville, Ga.
Isaac W. Shaw, Andersonville, Ga.
Mathew Shea, Florence, S. C.
Marquis P. Sheldon, Andersonville, Ga.
James Shotliff, Andersonville, Ga.
William Shultz, Andersonville, Ga.
Edward Sickles, Andersonville, Ga.
Herman Silvernail, Andersonville, Ga.
Edward Slater, Andersonville, Ga.
Augustus Smith, Salisbury, N. C.
Homer Smith, Florence, S. C.
John Smith, Andersonville, Ga.
Levi N. Smith, Andersonville, Ga.
William Snell, Place not stated
Cornelius D. Snyder, Andersonville, Ga.
Frazier Spaulding, Andersonville, Ga.
Joseph Spencer, Florence, S. C.
William J. Stalker, Salisbury, N. C.
Rollin O. Stanford, Andersonville, Ga.
Levi H. Stanton, Andersonville, Ga.
Peter H. Stevens, Andersonville, Ga.
George W. Stiles, Andersonville, Ga.
George T. Stimson, Andersonville, Ga.
Chauncey A. Steiner, Andersonville, Ga.
Abraham A. Storms, Andersonville, Ga.
James H. Storms, Andersonville, Ga.
William Stumph, Andersonville, Ga.
David E. Swart, Richmond, Va.
William H. Taylor, Andersonville, Ga.
Jacob Teter, Millen, Ga.
Gershorn Thayer, Andersonville, Ga.
Martin Thompson, Charleston, S. C.
Henry O. Tidaback, Andersonville, Ga.
Henry Toedt, Andersonville, Ga.
Ransom S. Truman, Andersonville, Ga.
James Udell, Andersonville, Ga.
Henry Van Benthuysen, Andersonville, Ga.
Merritt C. Van Tuyl, Salisbury, N. C.
William Van Zandt, Andersonville, Ga.
Andread Viesel, Salisbury, N. C.
James Wallace, Florence S. C.
John Walldron, Richmond, Va.
Eliphalet N. Walsh, Millen, Ga.
James Walsh, Andersonville, Ga.
Samuel Warhurst, Andersonville, Ga.
Peter W. Warner, Andersonville, Ga.
Patrick Warren, Andersonville, Ga.
James Weeks, Andersonville, Ga.
Jacob Weidman, Petersburg, Va.
John Welch, Andersonville, Ga.
John Wendell, Andersonville, Ga.
Platt S. Westervelt, Andersonville, Ga.
John Westover, Richmond, Vt. [sic] Va?
C. Westrouph, Andersonville, Ga.
John White, Salisbury, N. C.
David B. Wilsey, Andersonville, Ga.
James Winn, Andersonville, Ga.
John Wirth, Salisbury, N. C.
George C. Wooley, Andersonville, Ga.
Hiram B. Wood, Jacksonville, Fla.
Nathaniel Wright, Salisbury, N. C.

Total...211

Killed in Battle...176
Died from wounds...119
Died in prison...211

Total...506

  

   

   

Return to Fulton County NYGenWeb

Go to NYGenWeb

Copyright 2003, Jeanette Shiel
All Rights Reserved.


Last updated Tuesday, 13-May-2008 13:35:24 PDT