SIXTY THIRD ANNUAL SHOW
FULTON COUNTY FAIR 

JOHNSTOWN, NY
SEPTEMBER 3,4,5 & 6, 1900


    

LIST OF OFFICERS
OF THE
FULTON COUNTY AGRICULTURAL SOCIETY

President,
James I. Younglove.

Vice Presidents: 
William T. Briggs, 1st Vice,
George W. Hildreth, 2d Vice,
M. B. Northrup, 3d Vice.

Treasurer,
Henry W. Potter.

Secretary,
Eugene Moore.

  

Directors:

Directors One Year:    Directors Two Years:
Charles A. Miller,    William Potter
Charles Prindle.    Elmer J. Dorn.

Directors Three Years:
Edward Wells,    A. E. Blunck.

Auditing Committee:

Edward Wells,    F. D. Oliver,    M. B. Northrup.

  

LIFE MEMBERS

    * Deceased

A
Avery, R. A.,*
Allsworth, Chas. N.*   
Argersinger, M. J.*
Allen, Hiram
Allen, Cameron
Alvord, C. G.
Anibal, R. P.
Argersinger, Wm.*   
Anderson, Daniel
Argersinger, J. P.*
Argersinger, P. P.
Argersinger, C. H.*
Anthony, W. A.
Argersinger, P.*
Argersinger, C. E.
Anderson, Alexander*
Argersinger, B. J. *
Argersinger, Lyman*
Aley, Hamilton

B

Briggs, Daniel S.*
Boshart, Jacob*
Boshart, Daniel
Briggs, Thomas R.*   
Burdick, Francis*
Burdick, Henry*
Boshart, Dora
Boshart, Alice
Boshart, Kate
Brayton, W. P.*
Bellis, Asa
Bertrand, Lucien*
Briggs, Chas. E. Jr.
Briggs, Sidney L.
Briggs, Garrett E.
Boshart, Henry Jr.
Burdick, Jason
Boshart, Jacob, Jr.*
Bearcroft, James*
Boshart, Henry*
Boshart, Frederick M.   
Baird, David S.
Blunck, A. E.
Briggs, Charles E.
Boshart, Josehene
Briggs, Archibald B.
Brownell, Willard*
Boshart, Philip Y.
Boshart, Helen
Boshart, Jennie
Bates, J. C.*
Brothers, George T.*
Briggs, William T.
Bearcroft, William
Beekle, John*
Burton, Jacob
Beakley, George F.
Boshart, Belle
Buckbee, Flora

C

Clark, David
Case, Chester H.
Clark, R. P.*
Cudworth, S.
Clark, Walter N.*
Cameron, R. H.*
Cross, Charles O.
Clark, Grace M.
Carnduff, John A.   
Coughnet, J. H.*
Case, Joseph W.
Case, William
Christie, V. R.
Churchill, A. C.*
Case, Darius*
Collamer, G. R.
Coughnet, Mrs. J. N.   
Case, Miller
Coughnet, J. N.*
Cline, J. W.
Clark, Nelson B.
Cook, Orren A.*
Calderwood, Jas. R.
Coughnet, J. N.*
Cluett, William

D

Dorn, Eli J.
Dunn, James*
Dunk, John
Dudley, James M.*   
Decker, N. H.*
Dunn, John
Dorn, John Y.
Dunn, Earl
Dain, Michael
Decker, Mrs. N. H.*
Decker, John H.
DeComeau, U.
Drice, Daniel*
Davies, George P.*   
Decker, Anson*
Dunn, John, Jr.*
Dunn, Kate
Durkee, E. L.
Dorn, Nicholas*
Dewey, B. H.*
Davidson, John J.*
Davidson, L. B.
Delemater, J. C.
Dorn, Elmer J.
Dewey, John
Davies, Thomas

E

Edwards, E.W.
Ely, E. C.*
Ehle, George
Emple, George H.
Ehle, C. F.
Edwards, John C.
Edwards, Daniel*   
Eastman, Rilus*
Empie, John F.
Empie, Cornelia
Evans, Richard
Evans, Richard, Jr.   
Evans, James M.
Emple, Aaron*
Edwards, Daniel
Ehle, Archibald*
Ehle, John O.
Evans, R. Y.
Evans, George H.

F

Fulton, Andrew*
Fancher, Richard*   
Fraser, McIntyre*
Farl, Thomas*
Ferres, J. G.
Fox, E. P.
Field, A. C.
Fraser, Donald
Fraser, George*   
Frank, A. J.
Fraser, Simon*
Fraser, Donald*
Fraser, George
Fancher, M. L.*
Frederick, Adam
Fulton, James Y.
Fraser, James D.
Franklin, Wm. S.
Furguson, John*
Fancher, Albert

G

Gilbert, M.*
Gross, Henry*
Getman, Oliver
Gross, J. S.
Getman, David, Jr.   
Green, J. W.
George, Archilbald*   
Gross, John H.*
Gross, Henry C.
Gross, P. C.*
Gerrie, James
Getman, John L.
Gross, Henry H.*

H

Heagle, David*
Hull, Mark
Heagle, Baltus*
Heagle, Michael B.*   
Harden, William*
Houghtaling, J. D.
Hildreth, George W.
Hulett, Daniel S.*
Horning, Chas.
Hays, David A.
Hollenbeck, B. M.*
Hales, James*
Heagle, Wm. H.
Hodgson, Charles
Hess, Amos
Hillabrandt, Joseph*   
Hanson, John J.*
Hopgood, Samuel*
Hollenbeck, Luther
Hollenbeck, Michael*
Hollenbeck, Philip*
Heagle, D. H.
Howland, Harrison
Hays, David*
Humphrey, Robert, Jr.
Humphrey, Robert
Heagle, William*
Hagadorn, J. W.

J

Johnson, Wm. H.*
Johnson, David B.*
Johnson, Eleazer W.   
Jackson, James E.
Johnson, C. W.*   
Johnson, R. H.*
Jones, George
Johnson, George
Johnson, Wm. L.
Johnson, Walter C.

K

Keck, Joseph
Korn, Andrew
Keith, George*   
Kent, James*
Keck, Philip
Kennedy, James*
Kennedy, Martin
Kennedy, Wm. L.*   
Kennedy, E. M.
Keck, George J.
Kibbe, Arthur D.
King, John V.

L

Lefler, Levi
Lee, Marcus
Logan, William*   
Lord, M. P.*
Lippert, Emil
Loyd, C.M.C.
Lake, Abraham
Lasher, Veeder J.
Leaton, Wm. C.*
Livingston, Elinor*   
Lengfeld, Oscar
Logan, William
Lundy, Thomas
Lake, Benjamin*
Lippert, August
Lottridge, Robert*
Livingston, D. C.*

M

Moore, John F.*
Moore, F. J.*
Maloney, Stephen
Mills, Samuel*
McLaren, Peter
Miller, T. W.*
Marple, John
Moore, John
Miller, Marcellus G.*   
Moore, Michael
Matthews, John B.*
McVean, Edward*
Maylender, Max*
Mosher, George D.
Miller, George E.
Moore, W. S.
Mathewson, W. B.
Matthews, Peter
Moore, Henry
McKinley, John
McVean, Charles
Mason, James F.
Marple, Edward
McGuire, Philip*
Miller, Wm. G.*
Miller, Frederick P.   
Miller, J. P.*
Miller, John
Moats, Sarah W.
McEwan, Charles
Moore, Eugene
Miller, C. A.
McMartin, James L.*
Murray, Richard*
Mister, William*
Moats, James
Miller, James*
Mosher, J. H.*
Matthews, Henry*
Morris, Isaac
Mills, W. C.
Matthew, Henry*
Moore, Mary F.
McConkey, H. D.
McConkey, Mrs. H. D.
McConkey, Irving H.
Moore, Geo. W.

N

Niver, Abram*
Northrup, W. S.
Northrup, L. F.*   
Northrup, H. B.
Northrup, M. S.
Northrup, James L.*   
Northrup, J. L.
Northrup, M. B.
Northrup, John C.*
Nare, Ezra

O

Oliver, F. D.    Oliver, Mrs. F. D.    O’Neil, Edward

P

Pierson, John M.
Putman, Peter V.
Putman, James B.
Putman, Aaron*
Plantz, Joseph*
Potter, William
Parker, William
Putman, Baltus
Pierson, Abram V.*   
Parker, Thomas
Prindle, Charles W.   
Pierson, Charles
Pierson, Wm. H.*
Potter, M. Jr.
Potter, Matthew*
Prindle, Charles
Putman, L. D.
Potter, George
Pierson, M. F.*
Persse, Dudley*
Peck, P. W.
Pyne, C. H.*
Pierson, James D.
Prindle, Geo. P. D.
Potter, Henry W.
Peck, W. A.
Parsons, Talmadge
Pike, James H.*

Q

Quackenbush, R.*    Quackenbush, R.    Quackenbush, C. L.

R

Riton, J. J.*
Rowles, Wm. H.*   
Reid, Wm. J.
Ruport, William
Robert, John*
Ricketts, George*
Reid, Nathaniel*
Robb, James W.
Ricketts, Jonathan*   
Roberts, James H.
Robinson, I. G.*
Ricketts, James P.*
Ricketts, Thomas E.

S

Stewart, George*
Smith, William
Shults, Chas. S.*
Selmser, Michael*   
Sutliff, John H.
Smith, C. M.
Selmser, Henry
Shutts, Jacob N.
Smith, David*
Shults, B. G.
Swobe, John H.*
Selmser, D. M. D.*
Snyder, George*
Smith, L. J., Jr.*
Squire, W. B.*
Stewart, John*
Streeter, G. A.
Schriver, Simon
Schuyler, Jay
Selmser, D. D.*
Simmons, B. T.*
Schuyler, Jacob R.
Snyder, Henry R.*
Stewart, Daniel*
Stewart, Alexander   
Snyder, Charles J.
Stewart, John*
Stephenson, Levi*
Stephenson, J. M.
Streeter, L. L.
Smith, Borden D.
Stewart, Jennie
Stoller, M. J.*
Shutts, Lewis
Swobe, Jesse
Sporburg, William*
Stoller, John
Snyder, Wm. S., 2d
Steele, W.F.
Snyder, Cornelia
Smith, Jason A.M.
Stewart, Chas.
Seaman, J. E.*
Smith, H. E.
Sutliff, Charles H.*
Stoller, Henry
Selmser, Archibald
Shults, Levi
Smith, Julia L.
Smith, David
Steele, Thomas

T

Tanner, Mat
Tietz, Edward F.   
Trumbull, S. E.    Taylor, Geo. H.

U

Uhlinger, John W.    Uhlinger, Philip    Uline, Jacob*

V

VanVoast, Wm. W.*
Veghte, Henry W.
Vosburgh, Myndert*   
Vandenburgh, H.
Veghte, Henry
Veghte, David C.
Voorhess, John H.
Vosburgh, William   
Van Sickler, M. R.
Van Voast, Nellis
Veghte, Lewis*
Vosburgh, Peter*
Vosburgh, Barney*
Vosburgh, Peter M.
Veghte, George
Veghte, Charles

W

Wells, David A.
Weber, Frederick
Walker, Alexander   
Wells, John E.*
Wert, Frederick*
Wade, M.
Walt, Wm. G.*
Wade, M., Jr.
Wemple, William
Wells, Edward
Wert, James
Walker, Daniel
Wert, Christian*
Weber, John*
Warren, Christian*   
Windsor, Richard
Wells, N. P.
Wert, William*
Wade, Frank B.
Weber, Nathaniel
Wemple, Eli*
Wells, Frank
Wells, M. G.*
Wilde, A. J.

Y

Yanney, Isaiah
Yost, Daniel
Yost, Michael M.
Yost, John J.
Younglove, James I.   
Yost, George
Young, Mrs. F. M.
Yost, J. B.*
Yanney, Philip*
Yost, Henry C.*
Younglove, James   
Yost, Wallace
Yost, Eliza
Yanney, Daniel
Yanney, Elizabeth
Yanney, Henry P.
Yost, H. S.*
Yost, Abram
Younglove, Annie S.

     *Deceased

  

PROGRAM: 

1900

Monday
First Day – Reception of Entries,
Arrangement of Exhibits – Grounds Free

Tuesday
Second Day – Judging Poultry and Cattle at 10 o’clock A.M.
Racing at 1:30 P.M.

Wednesday
Third Day – Judging Fancy Articles, Farm Products, Horses, Sheep, 
Swine, Etc., at 10 o’clock A.M. Racing at 1:30 P.M.

Thursday
Fourth Day – Enjoy all the Attractions, for 
Particulars of which see Small Bills.

  

  

Executive Officers

Cattle Department            Jas. H. Roberts
Horse Department M. B. Northrup
Sheep and Swine Department William Potter
Poultry George W. Hildreth
Wagon, Implement and Machinery Department Elmer J. Dorn
Floral Hall James I. Younglove
Rentals and Privileges Henry w. Potter
Gates William T. Briggs
Track Eugene Moore

    

Marshal and Superintendents

Marshal            John T. Selmser
General Superintendent Charles Prindle
Superintendent of Gates Daniel Stewart
Superintendent of Exhibition Hall C. M. Knox
Superintendent of Ladies' Department

{
{
{
{
[

Mrs. David Dempster
Mrs. Flora Buckbee
Miss Annie S. Younglove
Mrs. Howard Place
Mr. M. C. Treadway
Superintendent of Horses George W. Moore
Superintendent of Cattle Thomas Steele
Superintendent of Sheep and Swine Clark Veghte
Superintendent of Poultry Frank Sutliff
Superintendent of Farm Implements
Superintendent of Wagons, Sleighs, Etc.
}
}
Nicholas Veghte
Superintendent of Privileges Eugene M. Brown

  

Badges and Colors

The officers will wear Colors as follows:           
Marshal Red Sash
President Gold Badge
Secretary Gold Badge
Treasurer Gold Badge
General Superintendent Gold Badge
Executive Officers Blue Ribbon
Superintendents Red Ribbon
Judges White Ribbon
Police and Gate Tenders Silver Shield and Star

    

Advertisers:

   

Johnstown, N. Y.
A. E. Blunck Company, Printers.
1900


Return to Fulton County NYGenWeb

NYGenWeb

Copyright ©, 2001 Allyn Hess Perry, Jeanette Shiel
All Rights Reserved.


Last updated Tuesday, 13-May-2008 13:12:24 PDT